Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


wtorek, 23 października 2012
Barwy ruin - wystawa w DSH

warszawa
Znowu Warszawa. Ta planeta,
Która świeciła mi przed laty
Czerwonym ogniem nad lotniskiem,
Znów świeci mi na niebie ciemnym,
Ale dziś inna, ale nie ta, (...)
Seweryn Pollak

W dniu 26 października w Domu Spotkań z Historią odbędzie się otwarcie nowej wystawy fotograficznej pt "Barwy ruin". Są to zdjęcia wykonane w 1947 roku i przedstawiające zrujnowaną Warszawę. Wykonane zostały przez amerykanskich i kanadyjskich architektów i są prezentowane po raz pierwszy w Polsce.

Otrzymałam informację o wydarzeniu od autora wystawy.

1947/BARWY RUIN.
Warszawa i Polska na zdjęciach Henry’ego N. Cobba
26.10.2012-30.04.2013
Otwarcie wystawy 26.10 14:00
Dom Spotkań z Historią (Karowa 20) i skwer im. ks. J. Twardowskiego
w s t ę p w o l n y

W roku 1947 grupa amerykańskich i kanadyjskich architektów w składzie: Hermann H. Field, Jean L. Wallbridge, Mary L. Imrie, Henry N. Cobb i Frank W. Howard odwiedziła m.in. Wielką Brytanię, Czechosłowację i Polskę. Podróż odbyła się ramach wyjazdów edukacyjnych Word Studytour 1947 - „Odbudowa i planowanie osiedli w Europie” i miała na celu zapoznanie się z planami odbudowy miast ze zniszczeń wojennych.

Henry Cobb z podróży po Polsce przywiózł około stu zdjęć, które zostaną po 65 latach, po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w Polsce - w Domu Spotkań z Historią i na skwerze im. Ks. J. Twardowskiego. Kolorowe fotografie Henry'ego N. Cobba pokazują m.in. zrujnowaną Warszawę, Szczecin i Wrocław.

Autorzy wystawy – Krzysztof Jaszczyński i Maria Sołtys – zestawili fotografie zniszczonych obiektów z projektami architektonicznymi, które w tych miejscach miały być realizowane. Materiały te uświadamiają kompleksowość zamysłów i działań polskich architektów oraz urbanistów, zakorzenienie planów w przedwojennej myśli urbanistycznej przy jednocześnie nowatorskim charakterze procesu odbudowy na niespotykaną wcześniej skalę. Były to ostatnie miesiące, w których architekci i urbaniści cieszyli się względną wolnością w planowaniu.
Spotkanie z architektem Henrym N. Cobbem w dniu wernisażu - 26.10 (pt.), 18:00, DSH

"Sądziłem [...] że nic nie mogłoby dać mi większej satysfakcji niż powrót do Warszawy i pomoc w pracach planistycznych w Biurze Odbudowy Stolicy. Tak się jednak nie stało. W momencie, gdy wiosną 1949 roku zdobyłem już wykształcenie zawodowe w Harvardzie, realizację moich ambicji uniemożliwiła zimna wojna [...] Latem 2011 r. moja firma, Pei Cobb Freed & Partners, była jedną z ośmiu firm zaproszonych do wzięcia udziału w konkursie na projekt budynków biurowych w centrum handlowym Warszawy. Przyjąłem zaproszenie, także z powodu szansy na ponowny kontakt z miastem, którego nie widziałem od 1947 roku. W czasie przygotowań do przyjazdu otworzyłem pudełko ze slajdami, zeskanowałem kilka z nich i wziąłem ze sobą do Polski, aby móc je pokazać. Zaskoczyła mnie żywa reakcja moich warszawskich gospodarzy, którzy twierdzili, że nigdy wcześniej nie widzieli kolorowych fotografii polskich miast z wczesnego okresu powojennego. Skłoniło mnie to do zeskanowana wszystkich pozostałych slajdów wykonanych w Polsce, a odbitki wykonane z tych cyfrowych obrazów są pierwszy raz przedmiotem wystawy..."
Henry N. Cobb, Nowy Jork, lipiec 2012