Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


wtorek, 26 października 2010
Remonty na Starym Mieście

warszawa Jak cicho się tu żyło i jak błogo, pewnie
W tych ścianach, skąd gra echem mowa dawnych ludzi,
Dni płynęły jak bajka o śpiącej królewnie,
Na którą wciąż się czeka, która wciąż się budzi.
Furty, których jak gdyby nikt już nie otwiera,
Okna, gdzie dzikie wino wije się, jak wiło -
I tu widzisz dokładnie, że nic nie umiera,
Że wszystko jest, jak było, i będzie jak było(*).

Od dłuższego czasu trwają konsultacje społeczne w sprawie kompleksowego remontu nawierzchni Starówki, jej jezdni i chodników. Ostatnia taka konsultacja odbędzie się we wtorek 26 października o godz. 17 w Centrum Konferencyjnym przy Zielnej 37. Zarząd Terenów Publicznych zamierza w latach 2012 - 2014 uzupełnić i położyć na nowo kostkę brukową oraz wymienić płyty chodnikowe.

Wreszcie!. Lekko wyszczerbiony bruk nawet mi nie przeszkadza. Jest stylowo stary. :-) Za to chodniki wołają o pomstę do nieba. Połamane, nierówne, dziurawe płyty chyba nigdy nie były wymieniane i pamiętają jeszcze czasy Stanisława Żaryna.

Są również plany, aby w rejonie Kanonii i Dziekaniej zainstalować latarnie gazowe. Bardzo mi sie ten pomysł podoba. Może dało by się przywrócić latarnie i na innych uliczkach. Moim zdaniem, powinno się przy okazji remontu przywrócić bruk na całym placu Zamkowym.

Miasto w wyniku konsultacji chce otrzymać odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy na Starym Mieście potrzebny jest system informacji pomagający odnaleźć różne ważne obiekty?
- Jakie konkretnie miejsca powinien wskazywać ww. system informacji?
- Co warszawiacy sądzą o zamontowaniu oświetlenia gazowego w rejonie ulic Kanoniej i Dziekaniej?
- W jaki sposób uczynić remont możliwie jak najmniej uciążliwym dla użytkowników Starówki?
- Czy nawierzchnia na Placu Zamkowym powinna zachować dotychczasowy czy też uzyskać nowy układ?

Uwagi można zgłaszać mailowo, wysyłając wiadomość na adres staremiasto@um.warszawa.pl oraz pocztą tradycyjną, na adres Centrum Komunikacji Społecznej (Senatorska 27, 00-099 Warszawa) z dopiskiem „Stare Miasto”

Konsultacje organizowane są w ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m. st. Warszawie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
(*)fragment wiersza Artura Oppmana "Zaułki"

poniedziałek, 18 października 2010
Biurowiec na placu Unii Lubelskiej

warszawa

Zaczęła się pierwsze prace przy budowie wieżowca na placu Unii Lubelskiej. Gmach będzie mieć wysokość 90 metrów. Otoczony zostanie trzema pięciopiętrowymi budynkami mieszczącymi biura i galerie handlowe. Znajdą się tutaj również restauracje, kawiarnie i punkty usługowe. Wróci też dawny Supersam, obecnie mieszczący się w pawilonie przy metrze Wilanowska. Pod budynkiem znajdzie się parking na 850 samochodów.

Inwestycję zaprojektowała pracownia Stefana Kuryłowicza. Oddana ma zostać w pierwszym kwartale 2013 roku. Koszt budowy będzie wynosić 300 mln złotych. Budowa posiada dwóch inwestorów: fundusz BBI Development i flamandzki deweloper Liebrecht & wooD.

Historia kołem się toczy. O wysokim budynku w tym miejscu myślano już przed drugą wojną światową. W drugiej połowie lat 30-tych, gdy skrystalizowała się budowa dzielnicy marszałka Józefa Piłsudskiego, zamierzano w miejscu zasypanego niegdyś stawu postawić nowoczesny wieżowiec przeznaczony dla Polskiego Radia. Projekt został wyłoniony na zamkniętym konkursie architektonicznym. Wyniki ogłoszono w 1938 roku, wygrał Bohdan Pniewski. Gmach miał mieć 21 kondygnacji, byłby najwyższym budynkiem w Polsce. Planowano wystawić na dachu 30-metrową antenę telewizyjną. Całość kompleksu miała się składać z kilku gmachów o zróżnicowanej wysokości. W 1939 roku zaczęto kopać fundamenty. Niestety, wojna te plany zniweczyła. Po wojnie zasypano fundamenty i postawiony został blaszak Supersamu.

Mnie się budowa wieżowca w tym miejscu nie podoba. Zupełnie nie pasuje do okolicznych kamienic, z których żadna nie przekracza 30 metrów wysokości. Taki sam nietrafiony pomysł jak Metropolitan przy placu Piłsudskiego. Nietrudno też przewidzieć koszmarne korki w tym miejscu.
pokaż powiększenie

Inwestor wyciął wszystkie kilkudziesięcioletnie drzewa.

Na ogrodzeniu budowy są plansze z wizualizacją inwestycji oraz przedwojennego projektu Pniewskiego.

To juz ostatnie dni, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia tego miejsca. :-)