Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


niedziela, 02 września 2007
Odbudowa narożnika Bielańska - Senatorska.

Na początku sierpnia miasto wystawiło na sprzedaż niewielką działkę przy placu Teatralnym, tuż przy budynku Senatorska 20, na tyłach dawnego pawilonu Wedla. Działka ma zaledwie 270 m2. Budynek wzniesiony w tym miejscu będzie mieć 22 metry wysokości i 6 kondygnacji oraz jednopiętrowy podziemny garaż. Plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje, aby nowowzniesiony budynek od strony ulicy Bielańskiej nawiązywał do architektury przedwojennej kamienicy „na Gołubskiem” oraz aby odtworzyć kolumnadę autorstwa Corazziego. W budynku nie będzie mieszkań lecz biura, sklepy i restauracje.

Od lat o odtworzeniu dwóch kamienic z 1830 roku marzy developer Gabriel Lisowski, szef Fashion TV Polska. Domy Wawrzyńca Mikulskiego i Chrystiana Gotthilfa Helbinga z monumentalną kolumnadą na rogu Bielańskiej i Senatorskiej należały w Warszawie okresu Powstania Listopadowego do najbardziej luksusowych. Aby oba budynki odtworzyć w kształcie przedwojennym, trzeba by zburzyć blok przy Senatorskiej 20. Były prowadzone swego czasu tajne negocjacje z mieszkańcami w sprawie wykupu ich lokali, ale nie dało to wielkich efektów. Z 32 mieszkań udało się wykupić zaledwie kilka.

Historię obu kamienic opisał rok temu Jerzy Majewski

Gdy w 1950 roku ogłoszono konkurs na odbudowę Teatru Wielkiego, wszystkie nagrodzone prace przewidywały odbudowę kamienicy Na Gołubskiem. Trzy lata później, w roku 1953 ogłoszono konkurs na projekt placu Teatralnego. Członkowie sądu konkursowego wypowiedzieli sie przeciwko burzeniu ruin portyku Corazziego. Mimo protesów ruiny zostały rozebrane w 1959 roku podczas budowy punktowców na Bielańskiej a na ich miejscu wybudowano pawilon wedlowski. Ten fragment placu został trwale oszpecony.