Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


poniedziałek, 30 lipca 2007
Koniec pawilonów w al. Jana Pawła II d. Marchlewskiego

Zostały wyburzone pawilony miedzy Nowolipiem i Nowolipkami. Na ich miejscu stanie piętrowy budynek usługowy. Inwestorem jest spółka Pawilony Rzemieślnicze i Handlowe, składająca się z właścicieli poszczególnych pawilonów. W gmachu znalazłyby miejsce również sklepy, kancelarie prawnicze i gabinety lekarskie. Spółka chce się pozbyć sex-shopów i nadać budynkowi wysoka rangę. Powstałyby sklepy markowe dla klienteli z zasobniejszym portfelem.

Pawilony były oddane do użytku w kwietniu 1964 roku jako pierwsze tego typu sklepy w Polsce. Powstały z inicjatywy rzemieślników. Stanowiły ogromną atrakcję. Na ówczesną ulicę Marchlewskiego waliły tłumy warszawiaków. Było drogo, ale można było kupić wszystko: i buty szyte na miarę, i eleganckie futro, i ubranko do chrztu.

Transformacja ustrojowa, wolność handlu i ogromny wzrost konkurencji przyczyniły się do upadku pawilonów. Powoli rzemeislnicy odchodzili a na ich miejsce przyszły kantory, sex-shopy, puby i kebaby.

Miasto podpisze umowę na 60 lat. Wkrótce zostaną też rozebrane pozostałe pawilony w kierunku al. Solidarności.

Projekt budynku handlowego powstał w 2002 roku, autorem projektu jest Józef Heliński. Budowa ma trwać 8 miesięcy.

poniedziałek, 02 lipca 2007
Trzy spojrzenia na Warszawę: Brandel - Poddębski - Pawlak.

Obrodziło tego lata ciekawymi wystawami.

W Muzeum Historycznym w ramach Warszawskiego Lata Fotografii jest zorganizowana wystawa fotografii Warszawy trzech fotografików: Konrada Brandla, Henryka Poddębskiego i Ewalda Pawlaka. Każdy z nich przedstawia miasto innej epoki.

Najstarsze fotografie są zrobione przez Brandla. Przedstawiają Warszawę jako prowincjonalne miasto imperium rosyjskiego lat 70. - 90. XIX w. Na zdjęciach autorstwa Poddębskiego widzimy Warszawę lat dwudziestych XX wieku. Ewald Pawlak pokazuje nam miasto współczesne.

Niektóre zdjęcia sa bardzo znane, niektóre widziałam po raz pierwszy. Wszystkie bardzo ciekawe. Brandel ukazywał głównie koloryt miasta, ciekawe sylwetki, życie codzienne. Widzimy lud warszawski tłoczacy się pod kościołami w Wielką Sobotę, zabawy ludowe, wielkie targowiska. Poddębski zwracał uwagę przede wszystkim na architekturę, wydobywając wielkomiejski charakter Warszawy.

Wystawa jest w dwóch miejscach: na dole i w części podwórka. Zdjęcia można oglądać jako odbitki, na ekranie monitora i jako slajdy. Konczy się 31 sierpnia. Nie ma katalogu i prawdopodobnie nie będzie a szkoda.