Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


poniedziałek, 06 maja 2013
Konsultacje społeczne w sprawie Rotundy

warszawa


PKO BP przygotowuje się do remontu kapitalnego Rotundy. Budynek swoje lata już ma i jest bardzo zużyty od strony technicznej. Bank zamierza zachować obecny wygląd Rotundy, która jest bardzo chrakterystycznym punktem Śródmieścia Warszawy. Całe pokolenia umawiały sie tutaj na randki. Drugim takim punktem randkowym jest stojący w pobliżu słup zwany kilometrem. :-)
Trwają konsultacje społeczne. Bank obecnie nie potrzebuje aż tak dużej powierzchni i część rotundy chciałby przeznaczyć na cele nie związane z bankowością. Na jakie? To zależy od warszawiaków. W tym celu powstał projekt "rotunda 2013", gdzie są zbierane opinie za pośrednictwem ankiety.
Otrzymałam mail od organizatorów konsultacji w sprawie Rotundy, który zamieszczam i gorąco zachęcam do wypełnienia ankiety. Miejmy wpływ na to co się dzieje w naszym mieście.
Szanowni Państwo

Chciałbym zaprosić do włączenia się do dyskusji na temat planów PKO Banku Polskiego dotyczących budynku Rotundy i zachęcić do opublikowania na Państwa blogu informacji o konsultacjach społecznych. Zapraszam również do czynnego udziału w konsultacjach i wypełnienia przygotowanej ankiety. Na dzień dzisiejszy na nasz apel odpowiedziało już 7361 osób, które wypełniły ankietę elektroniczną.

W kolejnych dniach prześlemy również kilka ciekawych publikacji związanych z Rotundą, dlatego proszę o przekazanie adresu pocztowego, na który mógłbym je wysłać.

Z poważaniem,
Piotr Partyka rzecznik prasowy projektu

Rotunda jest dobrem kultury współczesnej, stanowiącym jedno z najważniejszych elementów założenia urbanistycznego „Ściany Wschodniej”. PKO Bank Polski, ze względu na zły stan techniczny budynku, planuje przeprowadzenie jego rewitalizacji z zachowaniem dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu.

W tym roku rozpoczęliśmy projekt Rotunda 2013, który składa się z czterech etapów: paneli z ekspertami, konsultacji społecznych, międzynarodowego konkursu architektonicznego i rewitalizacji budynku.

PKO Bank Polski zamierza przeznaczyć część przestrzeni budynku nieprzeznaczonej na oddział banku na funkcje społeczne. Jeszcze do 11 maja, warszawiacy mogą wziąć udział w konsultacjach i określić jak ją zagospodarować. W tym celu przygotowano ankietę w formie elektronicznej, opublikowaną na stronach: www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz na www.rotunda2013.pl.

Ankieta dostępna jest również w wersji papierowej we wszystkich Oddziałach PKO Bank Polski na terenie stolicy. Konsultacje to także warsztaty z mieszkańcami, obserwacje pod Rotundą oraz wywiady z warszawiakami. Cały proces przeprowadza Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” a partnerem jest Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Raport podsumowujący cały proces zamieścimy na wyżej wymienionych stronach www.

Jednocześnie informuję, iż w ramach dialogu społecznego odbyły się już cztery panele dyskusyjne na temat Rotundy, w których udział wzięli przedstawiciele następujących organizacji: Centrum Architektury, Fundacja Bęc Zmiana, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Forum Rozwoju Warszawy, Polish Green Building Council, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz DuPont.

Liczymy, iż zebrane opinie i propozycje mieszkańców stolicy pomogą zainspirować architektów, którzy wezmą udział w planowanym przez PKO Bank Polski międzynarodowym konkursie na rewitalizację Rotundy.

W materiałach, które zostały dołączone jest informacja, że projekt Rotunda2013 przewiduje warsztaty z mieszkańcami na temat Rotundy. – warsztaty odbędą się 11 maja 2013 roku, w godz. 10-15, w siedzibie Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia przy ulicy Brackiej 20b w Warszawie.
Do udziału w nich zaproszonych zostanie 30 osób. Chęć udziału w warsztatach można zgłaszać poprzez podanie adresu e-mail u dołu ankiety papierowej i elektronicznej dostępnej na stronie www.rotunda2013.pl.

Warsztaty rozpoczną się spotkaniem przed Rotundą. Następnie uczestnicy przejdą do siedziby Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” przy ulicy Brackiej 20b, gdzie zapoznają się ze wstępnymi wynikami ankiety. Kolejnym etapem będzie praca w grupach nad doprecyzowaniem nowych funkcji Rotundy, zaproponowanych podczas paneli eksperckich. Warsztaty prowadzą doświadczeni moderatorzy, a uczestnikom towarzyszyć będą architekci i designerzy.