Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi










site statistics


poniedziałek, 14 maja 2012
Nad Wisłą

warszawa

Coraz więcej zaczyna się dziać nad Wisłą. Powoli miasto przypomina sobie, że leży nad rzeką. Powstają nowe plaże, kursują promy. Z jednej strony mamy starania Ratusza, z drugiej nieocenionego Przemka Paska z fundacji Ja Wisła. Po przetrzebieniu drzewostanu na praskim brzegu otworzył się piękny widok na Stare Miasto. Ścieżką utworzoną w zeszłym roku przez łęgi już nie jedzie się w gąszczu, ale jest wystarczająco zielono i chyba bezpieczniej.

Najwięcej dzieje się nad Wisłą od mostu Łazienkowskiego do trasy W - Z, choć i przy pomniku Syreny też są atrakcje, można polecieć balonem i z góry popatrzeć na rzekę i Stare Miasto.

W środku miasta Wisła jest najwęższa. Wspaniałe rozlewiska są przy Wale Zawadowskim. Można się tam dostać od strony elektrociepłowni na Siekierkach, idąc ulicą Korzenną. Po lewej stronie widać w pewnym momencie wgłębienie. Jest to stare koryto Wilanówki. Widoki bardziej tu są wiejskie niż miejskie. Jeszcze stoją dwa drewniane domy. Niedaleko za elektrocieplownią jest znak dawnego punktu pomiaru wysokości fali rzecznej i stare schody prowadzące po punktu pomiarowego.

Gdy jeszcze dalej pójdziemy i zejdziemy nad Wisłę, zobaczymy piękne, piaszczyste plaze, których i nadmorska Karwia by się nie powstydziła. Wisła tu rozlana szeroko. Można leżeć plackiem na piasku nad brzegiem rzeki, mozna się schować przed słońcem miedzy kępami wikliny i krzaków.



Wędrując dalej na południe spotkamy ogromną przestrzeń wydm. Ciężko się po tym idzie, ale widoki przepiękne.

warszawa

Dalej za wydmami na południowym krańcu Warszawy znajduje się rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie. Obejmuje teren ponad 530 ha i został utworzony w 1998 roku. W skład rezerwatu wchodza wyspy, łachy i wody wpływające do Wisły.

warszawa

Tu jest teren podmokły, łęgi, żeremia bobrów. Wszędzie widać na drzewach ślady po ich zębach. Gniazduje wiele rzadkich gatunków ptaków. Widoki krajobrazowe są przepiękne. Wyspy i mielizny corocznie zmieniają swoje położenie i rzeźbę.
warszawa

W tej chwili Wał Zawadowski jest przebudowywany. Bedzie nim prowadzic sciezka rowerowa az do Powsina.