Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


poniedziałek, 09 grudnia 2013
"Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiekniejsze fotografie" Jarosław Zieliński
warszawa

Ukazała się następna książka wydawnictwa RM z świetnej serii "Przedwojenne najpiękniejsze fotografie" Tym razem jest to "Kamionek, Grochów i Saska Kępa".

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jest opisana historia Kamionka, Grochowa i Saskiej Kępy, w drugiej są przedwojenne zdjęcia.

Mało kto wie, że na Kamionku przy kościele istnieje jeszcze średniowieczny cmentarz. Wolne elekcje kojarzą się z Wolą, ale pierwsza miała miejsce na Kamionku, kiedy królem Polski został wybrany Henryk Walezy. Z nowszych czasów ciekawostką jest tzw. Republika Podskarbińska. Aby choć trochę rozwiązać problem bezdomności, magistrat zarządził zbudowanie kolonii mieszkaniowej dla ubogich. Czasami były to budynki adaptowane ale na Podskarbińskiej 4 i Kobielskiej wybudowano eleganckie nowe budynki w stylu klasycyzującym, który zupełnie nie kojarzył sie z tandetnym wykonczeniem budownictwa socjalnego. Domy te stoją do dziś. Oprócz mieszkań były tu również pomieszczenia socjalne takie jak świetlica czy ambulatorium. Zamieszkaly tu 474 rodziny, razem 1545 osób.

Z innych informacji możemy się dowiedzieć, że na pobliskim Witolinie przed wojną był kibuc, gdzie młodzi Żydzi przygotowywali się do wyjazdu do Palestyny.

W części albumowej znajdziemy wiele unikatowych zdjęć Grochowa,Kamionka i Saskiej Kępy. Ciekawe są zwłaszcza te odnoszące się do Kamionka i Grochowa, bo te rejony miasta były stosunkowo rzadko fotografowane. Mało kto wie, że w miejscu dzisiejszego ronda Wiatraczna był cmentarz żołnierzy z Powstania Listopadowego, zwany Choinkami. W książce znajdziemy zdjęcie tego miejsca.

Książka jest bardzo starannie wydane, jak wszystkie pozycje wydawnictwa RM. Gorąco polecam, świetna na prezenr gwiazdkowy dla miłośników Warszawy.