Zakładki:
......
.......
........
.........
Dekret warszawski
E-varsaviana
Fotoblogi i blogi warszawskie
Informatory
Komunikacja warszawska
Różne
Warszawa
Warszawa - z obiektywu forumowiczów
Warszawa przedwojenna
Warszawa wojenna
Wycieczki po Warszawie z przewodnikami
Żydzi Warszawy

blogi


site statistics


czwartek, 21 lutego 2013
Przesunięcie Marszałkowskiej

warszawa

Ciekawa informacja pojawiła się w "Stołecznej". Jest propozycja aby wschodnią jezdnię Marszałkowskiej między Królewską a placem Bankowym przesunąć w kierunku zachodnim. Ludzie spacerujący główną aleją Ogrodu Saskiego przechodzą na plac Żelaznej Bramy najkrótszą drogą a nie wyznaczoną przez przepisy i światła. Idą aleją stanowiącą ślad założeń dawnej Osi Saskiej a potem pomykają przez tory tramwajowe i między samochodami obu jezdni, narażając życie.

Stowarzyszenie Obywatelskie "Chłodna - Oś Saska" właśnie proponuje połączenie jezdni na zachód od obecnej wchodniej części. Przy tej okazji powiększyłby się Ogród Saski o część zajętą obecnie przez jezdnię i tory tramwajowe. Przejście dla pieszych proponują na tej Osi w postaci kładki, przejścia podziemnego albo przejścia ze światłami na powierzchni. Kładka moim zdaniem jest złym pomysłem. Po pierwsze będzie jak zwykle szpetna i zepsuje widok. Po drugie, będzie tak jak przy wszystkich kładkach, utrudni przejście na druga stronę osobom starszym, inwalidom, osobom na wózkach i matkom z dziećmi w wózkach oraz rowerzystom. Winda będzie ciągle zepsuta. Przejście podziemne jest tak samo problematyczne i bez windy się nie obejdzie. Chyba, że będzie to przejście bez schodów z łagodnymi spadkami. Najprostsze, najtańsze i najwygodniejsze dla pieszych byłoby przejście ze światłami i zebrą. Takie przejście tamuje ruch samochodowy ale mógłby być automat włączany przez pieszych. Nie o każdej porze dnia jest w Ogrodzie duży ruch.

Przy tej okazji wspomniano o ciągle nieodbudowanym pałacu Saskim. Powstało stowarzyszenie saski2018, mające na celu przywrócenie na placu Piłsudskiego zachodniej pierzei, a co za tym idzie - odbudowę pałacu Saskiego. Chcieliby aby to nastąpiło w roku 2018, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ruchu działają ludzie różnych zawodów: prawnicy, archeolodzy, przewodnicy po Warszawie, varsavianiści. Jak sami piszą o sobie "Łączy nas jedno: miłość do Warszawy i chęć przywrócenia stolicy jednego z najważniejszych placów miejskich – Pl. Piłsudskiego"
Stowarzyszenie ma stronę internetową http://saski2018.pl/
Jest na niej wiele ciekawych informacji. Między innymi sprostowanie mitów związanych z odbudową pałacu Saskiego.