blogi


site statistics


Blog > Komentarze do wpisu
Z dekretem Bieruta w Warszawie

warszawa

W przyszłym roku kończy się druga kadencja rządów Hanny Gronkiewicz – Waltz (jeśli w referendum nie zostanie odwołana) i PO w Warszawie a do tej pory nie została załatwiona sprawa skutków, które powoduje w Warszawie dekret Bieruta. Sejm się nie spieszy, sprawa została raczej odłożona ad acta. Gdy zniecierpliwiony ratusz warszawski napisał sam projekt ustawy, PO stwierdziło, że sprawę weźmie w swoje ręce i ustawę sporządzi. Ale na gadaniu się skończyło. A sprawa wymaga szybkiej i kompleksowej reakcji.

Trzeba zaspokoić uzasadnione roszczenia przedwojennych właścicieli i ich spadkobierców. Trzeba również zastanowić się, jak zabezpieczyć interesy lokatorów, którzy w czasie PRL-u otrzymali przydziały kwaterunkowe w mieszkaniach, które obecnie znajdują się w zwracanych kamienicach. Oprócz kamienic i mieszkań do zwrotu również są place i skwery, szkoły, przedszkola i tereny zielone obok nich. Pierwszym sygnałem, że zaczynają się problemy, był zwrot kawałka trawnika przy Świętokrzyskiej panu Tadeuszowi Kosowi. Jakoś słabo sobie wyobrażałam takie pokawałkowanie przestrzeni publicznej a jednak to ruszyło lawinowo. Ktoś odzyskał kawałek skwerku przy Pięknej, ktoś na Powiślu, rodzina Zamoyskich hektar Ogrodu Saskiego.

Wiadomo, że Warszawa sama sobie z tym problemem nie poradzi. Nie wydoła finansowo. W dodatku dekret nie zezwala na rekompensatę pieniężną zamiast zwrotu w naturze. Stąd takie, wydawało by się, kuriozalne decyzje ratusza.

Teraz miasto przedstawiło listę obiektów do zwrotu. Jest to 100 szkół, przedszkoli i innych obiektów oświatowych. Na samym Mokotowie jest takich obiektów 14. Przedszkola na Goszczyńskiego, Dolnej, Olszewskiej i integracyjne na Lenartowicza. Szkoły podstawowe na Nowoursynowskiej i Wiktorskiej. Gimnazja na Tynieckiej i w al. Niepodległości oraz dwa licea, jedno na Dolnej, drugie na Woronicza. Chodzi głównie o boiska. Królówka przy Woronicza straciła boisko, ale nowym właścicielom odmówiono wydania warunków zabudowy. Co jest warte przedszkole czy szkoła bez boiska, tłumaczyć nie trzeba.

Całość można zobaczyć na tym zestawieniu na tym zestawieniu pokaż powiększenie

W ubiegłym roku była podana informacja, że do zwrotu jest 2 tys. budynków a w już przekazanych właścicielom znajduje się 8 tys. lokali kwaterunkowych. Osoby mieszkające w nich często są w sytuacji nie do pozazdroszczenia, ponieważ właściciele z reguły ostro podnoszą opłaty i często chcą niechcianych lokatorów eksmitować. Miasto przeznacza część lokali spółdzielczych, które otrzymuje jako gmina ze spadków, dla mieszkańców z dekretowych kamienic. Jest to jednak niewielka liczba, najwyżej kilka - kilkanaście w roku a potrzeby są o wiele większe. Miasto by też mogło ewentualnie podpisywać umowy z właścicielami i podnajmować mieszkania lokatorom ale nowi właściciele najchętniej by chcieli mieć domy bez narzuconych lokatorów, bo to kłopotliwe.

Dla Warszawy ta cała sytuacja z roszczeniami jest bardzo kosztowna, zwłaszcza teraz, gdy mamy kryzys. Tusk obiecał 200 mln rocznie na zaspokajanie potrzeb dekretowych ale to nie są jakieś ogromne pieniądze w stosunku do rzeczywistych potrzeb. Warszawa rocznie płaci miliard janosikowego i ostatnio zaciąga komercyjne długi w bankach na ten cel, podobnie jak województwo mazowieckie. Też mu nie starcza pieniędzy. Kupy się to wszystko nie trzyma.

W ubiegłym roku ratusz planował, że na Starym Mieście właścicielom kamienic zaproponuje lokale użytkowe w zamian za zrzeczenie się praw do budynków. Po swoje place i kamienice na Starówce zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Między innymi na rynku staromiejskim, Świętojańskiej, Piwnej, Freta. Co z tego będzie, zobaczymy. A ustawy jak nie było tak nie ma. Dziwne to, zważywszy, ze Hanna Gronkiewicz - Waltz jest wiceprzewodnicząca PO. Ani w rządzie zdominowanym przez PO ani w Sejmie nie ma chęci współpracy z samorządami.

czwartek, 18 lipca 2013, eela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Stolica Lokalnie, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/08/01 23:13:09
Darmowe ogłoszenia Warszawa
-
Gość: leslie3319@aol.com, *.lv.lv.cox.net
2016/10/06 19:01:36
dobre informacje, Dr leszek szymanski, USA/Australia