blogi


site statistics


Blog > Komentarze do wpisu
"Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców".

warszawa

Dom Spotkań z Historią tworzy cykl "Z Archiwum Historii mówionej" W zeszycie drugim, który się ostatnio ukazał, są zamieszczone wspomnienia warszawiaków z okresu międzywojennego. Bardzo ciekawe są opowieści o nieistniejącym już mieście snute przez zwykłych ludzi.

Warszawa międzywojenna była miastem ogromnych kontrastów. Obok eleganckich kamienic, zadbanych głównych ulic, pięknych parków istniała Warszawa biedaków. Na Powiślu, Targówku, Szmulowiznie, Starym Mieście mieszkali ludzie niezamożni. Na Annopolu powstały baraki dla bezrobotnych i bezdomnych. Jednocześnie były to lata, gdy rodził się młody Żoliborz, powstawały kolonie mieszkaniowe na Ochocie, rozwijał ruch spółdzielczy.

Wspomnienia mieszkańców są bardzo emocjonalne i bardzo zróżnicowane, podobnie jak status majątkowy ich rodzin i miejsce zamieszkania.

Zofia Szuch - Nikiel, pochodziła ze znanej rodziny Szuchów. Pierwszy z rodu Szuchów przybył do Polski z XVIII na zaproszenie arystokracji, aby projektować ogrody przy pałacach i parki. Zofia Szuch mieszkała z rodzicami na Powiślu. W swoich wspomnieniach opowiada o życiu w dzielnicy robotniczej i wspomina czasy szkolne w gimnazjum Królowej Jadwigi, mieszczącego się na placu Trzech Krzyży.

Mieczysław Skorupiński mieszkał przy Poznańskiej 17, róg Hożej. Pamięta czasy, gdy na rogu Nowogrodzkiej i Pankiewicza był tor kolarski a w miejscu gmachu centrali telefonicznej były dopiero robione wykopy.

Maria Nowicka sprowadziła się z rodzicami w 1928 roku na pierwszą kolonię żoliborskiej WSM. Żoliborz wtedy dopiero powstawał. Na placu Wilsona budowały się pierwsze dwa domy. Nie było jeszcze chodników. Za spółdzielnią "Feniks" rozciągały sie dzikie pola. Za Żoliborzem dziennikarskim były tylko pola aż do Wisły.

Janina Ludawska mieszkała na Dzielnej naprzeciw Pawiaka w środowisku żydowskim. Ciekawie opowiada o zwyczajach tu panujących. Wspomina czasy szkolne. Była uczennicą gimnazjum, w którym uczyli Leopold Infeld i Stefania Sempołowska.

Zofia Osowska mieszkała najpierw przy Stalowej 39/41, w domu z ogromnym podwórzem na którym znajdował się bazar. Potem przeprowadziła się z rodzicami na Ząbkowską 26, w pobliżu Bazaru Różyckiego. Przedstawia we wspomnieniach życie dzielnicy handlowej.

Emil Mieszkowski pochodził ze znanej rodziny właścicieli sklepów z kapeluszami. Mieszkał początkowo z rodzicami przy Raszyńskiej 56, w budynku, który istnieje do dziś. Potem zamieszkali w kamienicy na rogu Marszałkowskiej i Chmielnej. Znana firma kapelusznicza po wojnie mocno podupadła. Ostatni sklep został zamknięty w 1970 roku.

Janusz Jarzęcki, warszawiak z dziada pradziada, mieszkał na Nowym Mieście na ulicy Samborskiej, obecnie Burmistrzowskiej. Potem z rodzicami przeprowadził się na Mostową pod numer 14. Tu, pod koniec lat trzydziestych, nie było w mieszkaniu prądu. Siedziało się przy lampie naftowej. Nad Wisłą stały biedne, drewniane domki piaskarzy. Dziś Mostowa jest cicha i senna. Przed wojna była bardzo ruchliwa. Wozy konne jeździły z piachem. W cuchnących bramach bawiły się biedne dzieci polskie i żydowskie. Stare Miasto było bardzo zaniedbane.

Anna Wyganowska - Eriksson mieszkała z rodzicami przy Marszałkowskiej 62. Mieszkanie nie miało łazienki za to jeden pokój mial 58 metrów powierzchni.

Książka jest ilustrowana sporą ilościa doskonałej jakości zdjęć archiwalnych.

niedziela, 20 marca 2011, eela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/03/31 12:46:45
Publikuj swoje teksty w wirtualnym Czasopiśmie tworzonym przez wszystkich Czytelników.

Promuj swój blog lub pisz anonimowo.

WIRTULANDIA.pl - czytamy, publikujemy, komentujemy - docieramy do wszystkich.

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym projekcie.
-
Gość: akmeistka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/04/03 15:23:19
Ile kosztuje ta książka i gdzie w Warszawie jest dostępna? Pozdrawiam
-
eela
2011/04/03 20:12:29
Można kupić w DSH przy Karowej 20, kosztuje około 10 zł.