blogi


site statistics


Blog > Komentarze do wpisu
Dorożki

W pierwszej połowie XIX wieku głównym środkiem komunikacji w Warszawie były dorożki. Nie było jeszcze nawet omnibusów konnych. Dorożki miały, podobnie jak dzisiejsze taksówki, swoje postoje.

Przewodnik warszawski z 1857 roku podaje:

Główniejsze stacye dla dorożek są następujące: 1) około pomnika króla Zygmunta; 2) przed domem Towarzystwa Dobroczynności; 3) przed statuą Kopernika; 4) przed kościołem Św. Alexandra; 5) przy ul. Królewskiej przed Saskim placem; 6) na Grzybowie; 7) za Żelazną Bramą; 8) przed rogatkami Wolskiemi; 9) przed koszarami Mirowskiemi, przy ulicy Chłodnej; 10) na Tłomackiem; 11) przed pałacem Kom. Rząd. Spraw Wewn. i Duch.; 12) na Nalewkach, przy ulicy Franciszkańskiej; 13) na rynku Starego - Miasta; 14) w rynku Nowego - Miasta; 15) na placu przed jatkami Podwalskiemi; 16) na placu Krasińskich; 17) przed Bankiem; 18) przed Wielkim Teatrem.

Dalej sa informacje, jakie warunki musi spełniac dorożkarz i jego pojazd i jakie obowiązują opłaty.

Każda dorożka oznaczona jest numerem zewnątrz na pudle, tudzież na obu stronach koziołka odmalowanym. Nadto każdy powożący nosi na kołnierzu z tyłu zawieszoną blachę, z takim samym numerem, jaki jest na dorożce: w razie zatem kwestyi, łatwo każdą rozpoznać można. Tymczasowa z powodu drozyzny opłata za jazdę w obrębie miasta od jednego kursu kop. 20 (złp. 1 gr. 10). Kurs najodleglejszy od stacyi przed Teatrem, do którychkolwiek rogatek. Za godzine jazdy kop. 45 (złp. 3); jeżeli kto więcej nad jedna godzine jeździł, płaci za każdą po kop. 30. Opłata ta obowiązuje od godz. ósmej rano do 11 w nocy; po tej zaś godzinie, dorożki przez całą noc płacą się za godzinę jazdy po kop. 50 (złp. 3 gr. 10), a za następne godziny po kop. 35 (złp. 2 gr. 10). Taxa powyższa ustanowiona jest za jazdę po mieście, za rogatkami zaś opłata zależy od osobnej ugody.

Pierwsze dorożki były jednokonne, potem parokonne. Następnie wprowadzono dorożki z kołami na gumach i liczniki.

Po II wojnie światowej najstarszym warszawskim dorożkarzem był pan Paluszek. Zawsze czekał na postoju przy rogu Ordynackiej i Okólnika. Czekał nawet w tym czasie, gdy wokół były jeszcze ruiny a życie ledwo sie tliło.

Dorożkarzem był od 1896 roku, kiedy nikomu nawet nie śniło się o tramwajach konnych. Chętnie wspominał stare dobre czasy, gdy cały lud warszawski walił w Zielone Świątki na Bielany dorożkami, a jedyną konkurencją były statki na Wiśle.

Pan Paluszek był dryndziarzem z krwi i kości, nie mógł pogodzić się z nadejściem epoki samochodów, przez które dorożkarstwo powoli odchodziło do przeszłości. Do ostatnich lat swego życia wspominał dawne lata, naznaczone stukotem kopyt końskich na bruku, czasy rozkwitu dorożek, knajp dorożkarskich i koleżeńskiego częstowania konia gorzałką. Dorożkarzem był 60 lat.

niedziela, 15 maja 2005, eela

Polecane wpisy

  • Boże Ciało w Warszawie

    Pieśnią dzwonów gród brzmi stary I we łzach się korzy cały. Oto z jasnej głębi Fary Płynie orszak przewspaniały. Or-Ot "Boże Ciało r. 1685" Święto Bożego Ciała

  • Wielkanoc

    W XIXw. przygotowania świąteczne w domach zaczynały się od Wielkiego Poniedziałku. W Wielki Czwartek odbywał się w katedrze obrządek obmywania stóp 12 starcom p

  • Tłusty Czwartek w Warszawie.

    Po trotuarze idąc Nowym Światem, Okiem ciekawem patrząc w wszystkie strony, Napotkałem znak Ponczków, powziąłem chęć zatem Ciekawość zaspokoić i być nasycony; Z

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2005/05/16 05:03:47
BTW, "Za Żelazną Bramą", czyli gdzie?.. Skąd pochodzi ta nazwa? I czy dzisiejsze osiedle "Za Żelazną Bramą" ma z nią coś wspólnego? Ciekawa sprawa:)

Pozdrawiam serdecznie!
-
2005/05/17 09:37:31
Osiedle "Za Żelazną Bramą" to nazwa umowna. Plac dawniej graniczył z Chłodną, Żabią, Skórzaną, Graniczną i Ogrodem Saskim. Nazwa jest stąd, że do Ogrodu wchodziło się przez żelazną bramę. Bramy na ogół w tamtych czasach były drewniane, ta jedna stanowiła wyróżnik. Obecnie na Placu Żelaznej bramy stoi pałac Lubomirskich, ten który był obracany. Na zachód od niego są Hale: Mirowska i Gwardii.
-
2005/05/17 22:37:02
Dziękuję :)
-
Gość: radocka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/05/18 10:24:00
Bardzo oryginalny i bardzo ciekawy blog. Pewnie też bardzo interesujący autor. Oraz człowiek. Podziwiam. Gratuluję.
-
Gość: magda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/18 18:54:21
witam, mam pytanie skąd pochodzi ten tekst? kto jest autorem ? skąd sa te informacje, pisze prace mgr. na temat Starego Miasta i informacja o dorożkach są dla mnie niezwykle cenne? prosze o kontakt, odpowiedz..;)